Nyakas-kő és térsége egyesek megfogalmazása szerint geológiai érték kimagasló tájképi értékkel. A kiédesedő Pannon-tenger által formált sziklaalakzatok nemcsak a kistáj, hanem a tágabb régió leglátványosabb természeti szépségei közé tartozik.
Kiemelkedő a kilátás- és rálátásponti jelentősége, szép panoráma nyílik innen a Biai-tóra és Etyek felé.
A Nyakas-kő és környéke a Duna-Ipoly Nemzeti Park által védett országos jelentőségű természeti terület, természeti érték.
A sziklás felszínen képződő talajt az erózió folyamatosan elmossa. Ebben a külső erők, a szél és az eső segítik, melyek lehordják a vékony, nagy mészkő tartalmú talajréteget, a hosszan kígyózó sziklafal tetejéről. Így a növények kénytelenek voltak alkalmazkodni, ezekhez a nem éppen „kellemes” körülményekhez. Emiatt a szikla repedéseiből bújnak ki, az állandósult pionírtársulások, melyeknek fontos résztvevői a szélsőséges termőhelyeket elviselő pozsgás (kövirózsa) és a varjúháj fajok. Sárga kövirózsát, borsos- és fehér varjúhájat mi is találhatunk, ha túl megyünk a Nyakas-kövön. A sziklafal felületén gazdag a zuzmó és moha flóra is. A fák alá menve, a terület eleinte meredeken, majd enyhén lejt.
A Nyakas-kő megtalálása nem okozhat különösebb gondot ugyanis meglehetősen kilóg az egyébként is sziklás környezetből.
Biatorbágy felől Sóskút felé haladva, az Etyeki leágazó után mintegy 1km-re található, a Füzes patak után, ahol az út jobbra kanyarodik. Az
az Öreg-hegy lábánál lehet leparkolni, ahol közvetlenül indul a sétaösvény a kb. 500m-re levő Nyakas-kőhöz. Egy térkép és fa útjelzőtáblák is segítik a tájékozódást a hegyen. GPS koordináta: N47,449826° E18,829939°
A Nyakas-kő és környéke gyönyörű erdős, ösvényekkel szabdalt, könnyen bejárható, turistaösvénnyel jelzett hegyi táj. Érdemes a Nyakas-kővel szemben elénk táruló Madárszirtre is ellátogatni és a meredek sziklafal peremén a Százlépcsőt is megtekinteni.
A térség felett Biatorbágy zártkerti övezete terül el mintegy 400 hektár területen. Mindez négy hegyen keresztül húzódik: Ürge-hegy, Öreg-hegy, Kutya-hegy, Szarvashegy. Ezt nevezzük mi Nyakaskő térségnek.
A térség nagy része a 80′-as években került felparcellázásra, és az akkor üdülőként épült – ennek megfelelően jellemzően kis méretű, és gyakran nem téliesített – ingatlanok tulajdonosainak többsége ma is alkalmi vendég a hegyeken. A régi lakosok másik részét idézik a már gyakran romos, de szinte mindenhol felbukkanó borospincék. Természetesen több mai napig működő borászat is található a hegyen, – amit a városvezetés is felkarolt, az Ürgehegyet immár borheggyé minősítve, és ezt erősíti az évente többször megrendezésre kerülő „nyitott pincék” esemény is a Bia-veritas helyi egyesület szervezésében.
Az idősödő üdülő tulajdonosok és az alkalmi vagy épp profi borászok mellett, azonban egyre több a panoráma, a természetközeliség vagy az olcsó ingatlanárak miatt újonnan, állandóra kiköltöző lakosság. Ezek zöme fiatal vagy középkorú, legtöbbször kiskorú gyermekkel. A beköltözők gyakran Budapestre ingáznak, vagy helyben kezdenek mezőgazdasági, kertészeti vállalkozásba vagy állattartásba. A beköltözők egy másik része a környéken munkát vállaló, ideiglenes lakhatási szándékkal, olcsó ingatlant bérlő építőipari munkások. A meglevő üdülőépületek egyre nagyobb arányban lakottak tehát, és egyre több a felújított, vagy éppen a felújítás alatt álló vagy újonnan épülő ingatlan.
Az állandó lakosok, valamint kiskorú gyermekek növekvő száma indokolttá teszi a térség szerepének átgondolását, esetleges újraértelmezését. A tulajdonost cserélődő ingatlanokba beköltöző lakosság, és az itt felnövekvő gyermekek közlekedését, biztonságát, alapvető lakhatási szükségleteinek támogatását meg kell tudni szervezni.
A lakhatást jelenleg is segíti a teljes körű elektromos áram ellátottság, a rendszeres szemétszállítás, a rendészeti szervek rendszeres járőrözése, az utak alkalmi karbantartása, a részleges közvilágítás. A vízellátás azonban csak fúrt kutakkal biztosítható, illetve ciszterna révén és közkutakról. A helyben lakók fűtése pedig elsősorban fával, vagy elektromos árammal oldható meg.
Bár a városvezetés célkitűzései alapján a térség külterületi jellegét meg kell tartani, a térség adottságai nem csak a borászokat, vagy agrárium iránt érdeklődőket vonzzák ide. A Nyakas-kő térsége mintegy 20km távolságra helyezkedik el Budapesttől, ami két autópályán (M7, M1) is 20 perc alatt elérhető. A Budapest környéki, más hasonló távolságra levő városokban, pl. Budaörsön, Törökbálinton az ilyen környezeti adottságú helyek már mind kiemelt lakóövezetek, így a térség jövője egyelőre még erősen alakulóban van.
A Nyakaskő Egyesület célkitűzése a térségében zajló folyamatok koordinált támogatása, a helyi lakosok és a térséggel szimpatizálók bevonásával, a természeti értékek teljes körű megőrzésével.